123k views
11 votes
A 2-yard piece of twine costs $20.94. What is the price per foot?

1 Answer

7 votes

Answer:

$3.49

Explanation:

If 1 yard = 3 foot

then A 2-yard piece of twine = 6-foot piece of twine.

20.94 per foot is 3.49

as 20.94/3.49.

thus the price per foot is $3.49

User Rishav Tandon
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.