95.3k views
5 votes
A manufacturer has one hundred memory chips in stock, 4% of which are likely to be defective. A random sample of 20 chips is selected and shipped to a factory that assembles laptops. Let X denote the number of computers that are receive faulty memory chips. Find E(X).

1 Answer

4 votes

Answer:

E(x) = 0.8

Step-by-step explanation:

Given:

Selected chips = 20

Defective rate = 4%

Number of fault chips computer = x

Find:

Number of fault chips computer

Computation:

Number of fault chips computer (x) = Selected chips x Defective rate

Number of fault chips computer (x) = 20 x 4%

Number of fault chips computer (x) = 0.8

E(x) = 0.8

User Mike From PSG
by
7.1k points