menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The school store collected $12.00 from selling pencils and a total of $42.00 from selling pencils and pens. If pen cost $0.75 each, how many were sold?
asked
Dec 22, 2021
128k
views
0
votes
The school store collected $12.00 from selling pencils and a total of $42.00 from selling pencils and pens. If pen cost $0.75 each, how many were sold?
Mathematics
high-school
Lko
asked
by
Lko
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer is 40 pens were sold
MohanadMohie
answered
Dec 23, 2021
by
MohanadMohie
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
The answer is D
Guybedford
answered
Dec 28, 2021
by
Guybedford
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 5, 2019
122k
views
Paulie ordered 250 pens and 250 pencils to sell for a theater club fundraiser. the pens cost 11 cents more than the pencil. If Paulie's total order cost $42.50, find the cost of each pen and pencil
Sean Kearon
asked
Sep 5, 2019
by
Sean Kearon
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
122k
views
asked
Jun 15, 2021
84.1k
views
If someone orders 250 pens and 250 pencils. The pens cost 11 cents more than the pencils. The total was $42.50. What is the cost of each pen and pencil?
Mary Doe
asked
Jun 15, 2021
by
Mary Doe
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
84.1k
views
asked
Dec 9, 2022
41.5k
views
Paulie ordered 250 pens and 250 pencils to sell for a theatre club fundraiser. The pens cost 11 cents more than the pencils. If Paulie's total order costs $42.50, find the cost of each pen and pencil
Michael Rogers
asked
Dec 9, 2022
by
Michael Rogers
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
41.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity