149k views
0 votes
What is the Unit Price

What is the Unit Price-example-1
User Tim Joyce
by
5.6k points

2 Answers

5 votes
The unit price would be $0.22.

The unit price can be found using a simple formula if the quantity and total cost is known. Simply divide the total price by the quantity to find the unit price.

The formula for calculating unit price is:

unit price = total price / quantity

thus, the unit price is equal to the total price divided by the quantity.

Hope this helped!! :)
User Wootage
by
4.1k points
5 votes

Answer:

$.22 per pencil

Explanation:

There are 32 pencils, and if you want to find the unit price, you need to find the price per pencil. You have $7, and you will need to divide 7 by 32 to get the price per pencil. That is about 0.21875, which can be rounded to $.22 per pencil, or 22 cents per pencil.

User Braydon
by
4.5k points