125k views
1 vote
Jamar bought new headphones. The original price was $170, but Jamar bought the headphones when they were on sale for 30% off. What did Jamar pay for the new headphones?

User Secan
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Amount pay = $119

Explanation:

Given:

Original price = $170

Discount = 30%

Find:

Amount pay

Computation:

Amount pay = Original price - Discount

Amount pay = $170 - 0.30(170)

Amount pay = $170 - 51

Amount pay = $119

User Ejunker
by
7.7k points