219k views
5 votes
On a busy day, a vet thought the practice saw 28 cats. The actual number was 24 cats. What is the percent error between the vet's estimate and the actual amount? Round your answer to the nearest hundredths.

User Logan Guo
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

16.67%

Explanation:

A vet taught the practice saw 28 cats

The actual number was 24 cats

Therefore the percent value can be calculated as follows

= approximate value- exact value/exact value × 100

= 28-24/24 × 100

= 4/24 × 100

= 0.16666 × 100

= 16.666

= 16.67 % ( to the nearest hundredth)

User Lucas Paz
by
7.1k points