156k views
4 votes
Carlos travelled a certain distance from home to the campgrounds on his dirt bike at a speed of 50 km/h and returned at a speed of 60 km/h. How can carlos find the distance between his home and the campgrounds if the total time traveling was 11 hours.

User Zlaja
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

110km

Explanation:

"Carlos travelled a certain distance from home to the campgrounds on his dirt bike at a speed of 50 km/h and returned at a speed of 60 km/h. How can carlos find the distance between his home and the campgrounds if the total time traveling was 11 hours"

Given data

initial speed u=50km/h

final speed v=60km/h

time taken t=11hours

change in speed= 60-50

=10km/h

we know that the expression for speed is given as

speed= distance/time

let the distance be x

10=x/11

x= 10x11

x=110km

Therefore the distance is 110km

User Kunal Goel
by
6.8k points