157k views
23 votes
.89m/s A vehicle that starts to move from the rest gets an acceleration of 5m/s² within 2 seconds. Calculate the velocity and distance covered by the vehicle within the given time. [Ans: 10m/s, 10m]​

1 Answer

11 votes

Step-by-step explanation:

s = ? u = 0m/s v = ? a = 5m/s² t = 2s

v = u + at

= 0 + (5 x 2)

= 10 m/s

s = ut + 1/2 at²

= (0)(2) + x
(1)/(2) x 5 x 2²

= 10 m

Hope this helps!

User Roger Barreto
by
7.1k points