76.9k views
1 vote
If a car accelerates from rest at a constant 3.0 m/s/s(3.0m/s^2) A. how long will be required to each 15 m/s B. What distance does the car travel in the 15 minutes?

If a car accelerates from rest at a constant 3.0 m/s/s(3.0m/s^2) A. how long will-example-1

1 Answer

2 votes

Answer: a. 5 seconds

b. 810,000 meters

Step-by-step explanation:

Part a:

Listing everything is gives you:

Vi = 0

a = 3

Vf = 15

t = ?

Choose a kinematic equation to find the missing variable

I choose this one: Vf = Vi + at

15 = 0 + 3t

solving for t gives you t = 5seconds

Part b:

Listing everything it gives you:

t = 15min = 900seconds

a = 3

vi = 0

Δx = ?

Choose a kinematic equation

I did this one: Δx = Vit+
(1)/(2) at^2

Δx = (0)(900) +
(1)/(2) (3)(900)^2

you end up with Δx = 810,000m

User Alidad
by
7.0k points