178k views
5 votes
please help me with this I am having a really bad day

please help me with this I am having a really bad day-example-1

1 Answer

5 votes

9514 1404 393

Answer:

  • A: $0.40
  • B: $0.30
  • C: $0.25
  • D: $0.20

Explanation:

The price per ounce is found by dividing the price by the number of ounces. For repetitive calculations, I find a spreadsheet helpful. The formula for the 3rd column divides the second column by the first.

please help me with this I am having a really bad day-example-1
User GWay
by
8.0k points

Related questions

asked Jun 24, 2024 159k views
Mayur Nagekar asked Jun 24, 2024
by Mayur Nagekar
8.4k points
1 answer
0 votes
159k views
asked Jun 27, 2024 189k views
Maritime asked Jun 27, 2024
by Maritime
8.7k points
1 answer
5 votes
189k views