57.9k views
17 votes
A sample of argon has a volume of 5.00 L and the pressure is 0.920 atmIf the final temperature is 303.15 Kthe final volume is 5.70 Land the final pressure is 800mm Hg, what was the initial temperature of the argon?

1 Answer

0 votes

Answer:

232.92K

Step-by-step explanation:

The initial temperature of the argon is 232.9K.Calculation of the initial temperature:Since V₁ = 5dm³P₁ = 0.92atmT₂ = 30°CV₂ = 5.7LP₂ = 800mmHgHere we have to applied the gas lawP1V1/T1 = P2V2/T2Here p, v, and T are pressure, volume and temperature respetivelyAnd, 1 and 2 depict the initial and final states.Now we need to converttemperature to K and pressure into atmSo, it be like T₂ = 30°C = 273 + 30 = 303KP₂ = 800mmHg; 760mmHg = 1 atmSo, = 800/760 = 1.05 atmNow0.92*5 /T = 1.05*5.7/303So, the temperature is 232.92K

User Tallmaris
by
7.0k points