193k views
1 vote
An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. What is the unit price (cost per ounce) of the coffee? (A) 0.37 (B) 1.57 (C) 0.97 (D) 0.57

2 Answers

2 votes
B because b is correct
User Woutvdd
by
4.3k points
2 votes

Answer:b

Step-by-step explanation:the answer is b just think about it

User OpensaurusRex
by
5.0k points