190k views
5 votes
The cost of 6.46 pounds of avocados is $9.69. How much does 1 pound of avocados cost?

User Jack Pan
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.50

Explanation:

I got it wrong, but I changed it after someone helped me :)

User Kees Schepers
by
8.8k points
4 votes
1 pound would cost $1.50, you need to find the unit rate for this question and to do that you do 9.69/6.46 which gets you $1.50 as your answer!
User GSorry
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories