190k views
5 votes
The cost of 6.46 pounds of avocados is $9.69. How much does 1 pound of avocados cost?

User Jack Pan
by
4.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.50

Explanation:

I got it wrong, but I changed it after someone helped me :)

User Kees Schepers
by
4.8k points
4 votes
1 pound would cost $1.50, you need to find the unit rate for this question and to do that you do 9.69/6.46 which gets you $1.50 as your answer!
User GSorry
by
5.2k points