Answer:
The number of walnut pounds we need to add is 10
Explanation:
We need to make a mixture that costs $1 per pound.
That means that the total cost of our mixture, divided by the number of pounds must be equal to 1.
Well, we know that the total cost of our mixture is equal to the cost of the cashews + cost of walnuts.
We also know that we'll buy 8 pounds of cashews that cost $1.25 each and some amount of pounds (which we'll call x) of walnuts that cost $0.80.
Knowing all of that, we can write this:
If we make that multiplication, we have that
Now that we know the cost of our mixture, we just need to know the total number of pounds... But we already know that, don't we?
We know that there are 8 pounds of cashews and x pounds of walnuts, so here's what we can write:
Now, if we plug in the values we found in the first equation, here's what we have:
The 8+x is dividing, so i'll pass it to the other side multiplying:
The 10 in the left side will go to the right side with a negative sign:
Now, if I pass the x from the right side to the left one changing signs:
By changing signs from both sides, we have that:
Therefore, the number of walnut pounds we need to add is 10