104k views
1 vote
Caculate the unit rate. Paying $20.92 for 4
cheeseburgers. What is the cost per burger?

2 Answers

6 votes

Answer:

5,23

Explanation:

$20.92 divided by 4 = 5,23

because the total cost divided by how many you bought equals to the price ever each one IF they were of equal cost.

In this case they most likely were.

User SagiZiv
by
5.3k points
3 votes

Answer:

$5.23 per burger

Explanation:

You need to divide $20.92/4=5.23

User Sholom
by
5.1k points