70.8k views
2 votes
If eight calculators cost $150, then what is the unit price?

2 Answers

4 votes

Answer:

$18.75

Explanation:

150 divided by 8

User Valenok
by
4.5k points
4 votes

Answer:

18.75

Explanation:

150 / 8 = 18.75

User Rooke
by
4.7k points