menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
For a fundraiser, the 7th grade class sells 45 hoagies. They collect a total of $150.75. What is the cost per hoagie?
asked
Jul 24, 2021
143k
views
2
votes
For a fundraiser, the 7th grade class sells 45 hoagies. They collect a total of
$150.75. What is the cost per hoagie?
Mathematics
middle-school
DarkRob
asked
by
DarkRob
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
All you have to do here is divide the total cost by the amount of hoagies. So the total cost is $150.75. You would divide that by 45 which would get you $3.35.
So the answer is the cost per hoagie is $3.35
BizarroDavid
answered
Jul 25, 2021
by
BizarroDavid
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer:
$3.35
Explanation:
150.75/45=3.35
Alex Fortuna
answered
Jul 28, 2021
by
Alex Fortuna
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.6m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org