143k views
2 votes
For a fundraiser, the 7th grade class sells 45 hoagies. They collect a total of

$150.75. What is the cost per hoagie?

User DarkRob
by
5.2k points

2 Answers

3 votes
All you have to do here is divide the total cost by the amount of hoagies. So the total cost is $150.75. You would divide that by 45 which would get you $3.35.

So the answer is the cost per hoagie is $3.35
User BizarroDavid
by
5.4k points
5 votes

Answer:

$3.35

Explanation:

150.75/45=3.35

User Alex Fortuna
by
5.3k points