3.5k views
6 votes
A sheet of paper is 0.1mm thick

a) A ream of paper has 500 sheets. how thick would 1 ream of paper be?

A sheet of paper is 0.1mm thick a) A ream of paper has 500 sheets. how thick would-example-1

1 Answer

9 votes

Answer:

a) 50 mm

b) 1 200 sheet of paper

Explanation:

a) the thickness of one ream of paper :

= 0.1 × 500

= 50 mm

b) 12 cm = 12 × 10 = 120 mm

Then

the number of sheets that exist in a pile of papers that has a thickness of 12 cm :

= 120 ÷ 0.1

= 1 200 sheet of paper

User Andrej Kikelj
by
6.9k points