148k views
0 votes
An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. What is the unit price (cost per ounce) of the coffee?

1 Answer

2 votes

Answer:

the unit price is about 56 cents an ounce.

Explanation:

User KwiZ
by
5.2k points