The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60.
PLEASE DO THESE STEPS
A. What is the cost of one pound of cheese? Type your answer in the box.
B. Mrs. Peterson bought 4.75 pounds of cheese. How much money did Mrs. Peterson spend on cheese?
D. How could you find the cost for 5 pounds of cheese without finding the cost per pound? Type your answer in the box.