195k views
5 votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. (Numeric answers only.)

1. $140 for 18ft sq $
feet squared.

2. 14 lbs for $2.99 $
per lb. plz HELP

User Sixsixsix
by
5.2k points

2 Answers

5 votes
1. $7.78
2. $4.68 (i think)
User Hobeau
by
5.5k points
2 votes

Answer: $7.78 per ft2

Explanation:

User Chirag Parmar
by
5.4k points