menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. (Numeric answers only.) 1. $140 for 18ft sq $ feet squared. 2. 14 lbs for $2.99 $ per lb. plz HELP
asked
Jul 16, 2021
195k
views
5
votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. (Numeric answers only.)
1. $140 for 18ft sq $
feet squared.
2. 14 lbs for $2.99 $
per lb. plz HELP
Mathematics
middle-school
Sixsixsix
asked
by
Sixsixsix
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
1. $7.78
2. $4.68 (i think)
Hobeau
answered
Jul 19, 2021
by
Hobeau
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer: $7.78 per ft2
Explanation:
Chirag Parmar
answered
Jul 20, 2021
by
Chirag Parmar
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org