Answer:
mass = density × volume = 0.67 × 1.00 = 0.67 kg = 670 g. The molar mass of octane, C8H18, is 8 × 12.01 (C) + 18 × 1.008 (H) = 114.224.
Step-by-step explanation:
7.8m questions
10.5m answers