menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Someone bought 2.75 pounds of ham for $14.50. Someone bought 2.5 pounds of turkey for $26.25. Someone bought 0.375 pounds of roast beef for $5.50. u have to find cheapest to bes…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Someone bought 2.75 pounds of ham for $14.50. Someone bought 2.5 pounds of turkey for $26.25. Someone bought 0.375 pounds of roast beef for $5.50. u have to find cheapest to bes…
asked
Nov 1, 2021
145k
views
2
votes
Someone bought 2.75 pounds of ham for $14.50.
Someone bought 2.5 pounds of turkey for $26.25.
Someone bought 0.375 pounds of roast beef for $5.50.
u have to find cheapest to best
Mathematics
high-school
Nikhil George
asked
by
Nikhil George
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer:
ham is cheapest. next is turkey. then roast beef
JimJohnBobJohnes
answered
Nov 5, 2021
by
JimJohnBobJohnes
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 12, 2024
26.2k
views
At a deli counter, Someone bought 1 1 3 4 4 3 pounds of ham for $ 14.50 $14.50. Someone bought 2 2 1 2 2 1 pounds of turkey for $ 26.25 $26.25. Someone bought 3 8 8 3 pounds of roast beef
Mohamed Zayani
asked
Jan 12, 2024
by
Mohamed Zayani
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
26.2k
views
asked
Jul 27, 2020
158k
views
At a deli counter someone bought 1 3/4 pounds of ham for $14.50 someone bought 2 1/2 pounds of turkey for $26.25 someone bought 3/8 pounds of roast beef for $5.50 which meat is the most expensive per pound.
Pablo Gonzalez
asked
Jul 27, 2020
by
Pablo Gonzalez
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
158k
views
asked
Feb 24, 2021
213k
views
At a deli counter, Someone bought pounds of ham for $14.50. Someone bought pounds of turkey for $26.25. Someone bought pounds of roast beef for $5.50. Which meat is the least expensive per pound?
TheMri
asked
Feb 24, 2021
by
TheMri
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
213k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org