117k views
5 votes
A dozen donuts cost $24. How much does one donut cost?

2 Answers

4 votes

Answer:

Each donut will cost $2.

Explanation:

A dozen of donuts = 12 donuts

$24 ÷ 12 = $2

User Tomasz Banasiak
by
4.9k points
2 votes
24 divided by 12 equals 2
User Salgiza
by
5.1k points