105k views
4 votes
4. Ava is an amazing swimmer and can swim 1000 meters in 360 seconds. What is her average speed in m/s?

2 Answers

6 votes

Answer:

Speed =Distance /Time =1000/360=2.78m/s

User Avrono
by
6.7k points
5 votes
Speed = distance/ time = 1000/360 = 2.78m/s
User Dennis Kieselhorst
by
6.9k points