163k views
1 vote
Jasmine paid $10 for 5/8 yard of fabric . She wants 4 yards of fabric, What is the price per yard?

User Nitram
by
5.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

the answer to the first question is 16 and the answer to the second question is 64 c:

Explanation:

i got it right on iready

User Khan Shahrukh
by
6.1k points
3 votes

Answer:

64

Explanation:

10 divided by 5/8 is 16 so you take 4 and put it into a fraction then multiply it by 16. Which is 4/1 x 16 = 64.

User Brocksamson
by
6.0k points