189k views
2 votes
An appliance store sells lamps at $95 for two. A department store sells similar lamps at five for $250. Which store sells at a better unit rate?

User Gillardo
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

c

Explanation:

i took the test on e2020

User FlyingAssistant
by
5.2k points
3 votes
95/2 = 47.50
250/5 = 50
The store that sells 2 for $95
User Osdf
by
6.3k points