94.2k views
2 votes
1-gallon can of paint for $13.99
Find the unit rate

User Michaelo
by
8.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$1.75 per pint

Explanation:

1 gallon has 8 pints

divide 13.99 by 8

User Monomo
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories