121k views
1 vote
20 pounds of pet food for
$14.99
Find the unit rate?

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.75 per pound

Explanation:

To find the unit rate, divide the price by the amount you have.

14.99/20 = 0.7495

User Rxantos
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.