157k views
19 votes
Skylar buys a one-gallon bottle of juice for $15.36. what is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

what is the cost of juice in dollars per fluid ounce?

User Juandelsur
by
4.9k points

1 Answer

9 votes

Answer:

0.12

Explanation:

there are 128 fluid ounces in 1 gallon

15.36 / 128 = 0.12

User Leo Orientis
by
4.9k points