menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
2 lbs. of halibut costs $16. what does it cost for 7 lbs. of halibut
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
2 lbs. of halibut costs $16. what does it cost for 7 lbs. of halibut
asked
Oct 7, 2021
45.2k
views
5
votes
2 lbs. of halibut costs $16. what does it cost for 7 lbs. of halibut
Mathematics
high-school
Jabuj
asked
by
Jabuj
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:$64
Step-by-step explanation:2x3=6 16x3=48 48+16=$64
Ferrybig
answered
Oct 14, 2021
by
Ferrybig
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 22, 2021
220k
views
If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
Shivang Agarwal
asked
Mar 22, 2021
by
Shivang Agarwal
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
220k
views
asked
Dec 9, 2021
28.1k
views
If 2 pounds of halibut cost $16 what is the unit rate for 1 pound
Consigliere
asked
Dec 9, 2021
by
Consigliere
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
28.1k
views
asked
Nov 2, 2024
2.8k
views
What is Macadamia crusted halibut? a) A type of gemstone b) A seafood dish c) A famous painting d) A musical instrument
Pungoyal
asked
Nov 2, 2024
by
Pungoyal
8.4k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
2.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org