140k views
3 votes
Determine the unit rate for each ratio.

The gas station charges $180 for 3 hours of work. How much
they charge for 1 hour of work?

1 Answer

2 votes

Answer:

$60

Explanation:

You have to divide 180 by 3 to get the cost per hour :)

User Boeprox
by
4.8k points