64.0k views
2 votes
Determine the unit rate for each ratio.

The gas station charges $180 for 3 hours of work. How much
they charge for 1 hour of work?

User FernandoH
by
8.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:60 per hour

Step-by-step explanation: you divide 180 by 3

User Ramkumar D
by
8.2k points
5 votes

Answer:

$60

Explanation:

180/3 = 60

I hope this helps :)

User Vovin
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories