110k views
5 votes
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $2.10. How much does one orange cost?

2 Answers

5 votes
35 cents is the price for each orange. You take the total (2.10) and divide it by 6 to get the answer
User Jereme
by
5.0k points
3 votes

Answer:

0.35 cents each

Explanation:

2.10 divided by 6 = 0.35

User DoStuffZ
by
5.4k points