161k views
2 votes
Charlie's homemaking class makes aprons to give to a local soup kitchen. Each apron requires 2 1/4 yards of fabric, and the cost of fabric per apron is $9. What is the cost of 1 yard of fabric?​

User Minh Triet
by
6.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

4 dollars to get 1 yard

Explanation:

User Leroyse
by
5.9k points