172k views
3 votes
(HELPPP) The graph models the proportional relationship between the cost of a salad per pound determine the unit rate of the graph

A) $2/lb
B) $4/lb
C) $1/lb
D) $0.50/lb

(HELPPP) The graph models the proportional relationship between the cost of a salad-example-1

1 Answer

7 votes
A because every 0.5 pound is 2 bucks. Brainless?
User Oliver Konig
by
7.4k points