77.4k views
4 votes
target sells 24 bottles of water for $3, and 36 of water for $4 witch is the better buy and by how much

User Vivekv
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

36 bottles for $4

Explanation:

First you need to calculate the price for one bottle, the lower the cost, the better buy. Do this by dividing the price by the amount of bottles:

= $3 ÷ 24

= 0.125 cents

= $4 ÷ 36

= 0.111 cents

The cheaper option and the better buy is the 36 bottles for $4.

User Artem Trunov
by
8.3k points