109k views
3 votes
Store A and Store B have a sale on apples. At Store A you get 3 apples for $2.88, and at Store B, you can get 6 apples for $5.52. What is the unit price of each? What is the difference?

User Albic
by
7.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:.96 for the first one and the second one is .92

Explanation:

User James McPherson
by
5.5k points
6 votes

Answer:

Store A- 96 cents for one apple

Store B- 92 cents for one apple

the difference is 4 cents

Explanation:

You divide the cost of the apples by the amount of apple you have

2.88/3

5.52/6

User Rixo
by
6.0k points