172k views
3 votes
Reasoning. Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost? How much do 20 avocados cost? How much do 9 avocados cost? Twelve large bottles of water cost $9. How many bottles can you buy for $3? What is the cost per bottle of water? How much would 7 bottles of water cost? A 10-pound sack of flour costs $8. How much does 40 pounds of flour cost? What is the cost per pound of flour? Here is an applet you can use if you choose to. Are you

1 Answer

5 votes

Answer:

Eight avocados cost $4.

▪How much do 16 avocados cost? $8.00.

▪How much do 20 avocados cost? $10.00.

▪How much do 9 avocados cost? $4.50.

Twelve large bottles of water cost $9.

▪How many bottles can you buy for $3? 4 bottles.

▪What is the cost per bottle of water? $1.30.

▪How much would 7 bottles of water cost? $5.25.

A 10-pound sack of flour costs $8.

▪How much does 40 pounds of flour cost? $40.00.

▪What is the cost per pound of flour? $0.80.

User Webbower
by
5.3k points