Answer:
Eight avocados cost $4.
▪How much do 16 avocados cost? $8.00.
▪How much do 20 avocados cost? $10.00.
▪How much do 9 avocados cost? $4.50.
Twelve large bottles of water cost $9.
▪How many bottles can you buy for $3? 4 bottles.
▪What is the cost per bottle of water? $1.30.
▪How much would 7 bottles of water cost? $5.25.
A 10-pound sack of flour costs $8.
▪How much does 40 pounds of flour cost? $40.00.
▪What is the cost per pound of flour? $0.80.