Answer:
7.2%; 7.735%
Step-by-step explanation:
The computation is shown below:
For municipal bonds
= Rate of return
= 7.2%
For corporate bonds
= Rate of return × (1 - marginal tax rate)
= 9.1% × (1 - 0.15)
= 9.1% × 0.85
= 7.735%
Hence, the last option is correct
And, the same is to be considered
We simply applied the above formulas so that the correct percentage could come