Answer:
A. Shawn took $5 each week
B. Shawn would owe an additional $15 if he borrowed money from his sister for another three weeks. Including the other eight weeks, he would then owe his sister $55
Step-by-step explanation: Find the unit rate first. You can do this by dividing 40 into 8. Boom, now you have a unit rate and things get a whole lot easier