100k views
4 votes
What is the density of an liquid if its mass is 2,909 g and its volume is 0.57 gallons

What is the density of an liquid if its mass is 2,909 g and its volume is 0.57 gallons-example-1
User Png
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Density of liquid = 5103.5 g/mL

Step-by-step explanation:

Given data:

Density of liquid = ?

Mass of liquid = 2909 g

Volume of liquid = 0.57 gal

Solution:

First of all we will convert the volume into mL.

Volume of liquid = 0.57 gal × 3785 mL/1 gal

Volume of liquid = 2157.68 mL

Now we will calculate the density.

d = 2909 g/0.57 gal

d = 5103.5 g/mL

User Chollinger
by
6.8k points