204k views
4 votes
1 pound of a certain candy cost $8, how many pounds can be purchased for $12?

2 Answers

3 votes

Answer:

12-8= 4

Explanation:

one pound of it cost 8 dollars and he only has 12 so subtract 8 from 12 he only has enough to buy 1 pack.

User Ruleant
by
6.2k points
2 votes

Answer:

1.5 pounds

Explanation:

1 pound costs $8, $1 buys 1/8 pound

$12 buys 12/8=3/2=1.5 pounds

User Aragorn
by
5.9k points