Answer:
12-8= 4
Explanation:
one pound of it cost 8 dollars and he only has 12 so subtract 8 from 12 he only has enough to buy 1 pack.
1.5 pounds
1 pound costs $8, $1 buys 1/8 pound
$12 buys 12/8=3/2=1.5 pounds
6.5m questions
8.7m answers