12.6k views
1 vote
Li atoms in 3.7 moles

1 Answer

1 vote

Answer:

We know that there are 6.022 * 10²³ atoms in 1 mole of any element

So, that means that there are 6.022 * 10²³ atoms in 1 mole of Li (Lithium)

Atoms in 3.7 Moles:

atoms in one mole = 6.022 * 10²³

atoms in 3.7 moles = 6.022 * 10²³ * 3.7

atoms in 3.7 moles = 22.28 * 10²³

atoms in 3.7 moles = 2.228 * 10²⁴

User SherbertTheCat
by
6.7k points