828 views
3 votes
A package of 3 pairs of insulated socks costs $24.87. What is the unit price of the pairs of

socks?
I really need this one!!! Help please ♡︎

User Arizafar
by
4.7k points

2 Answers

3 votes
8.29$ Hope this helped you
3 votes

Answer:

Each pair of socks equals $8.29.

Explanation:

If you divide 24.87 by 3, you get 8.29. So each pair of socks equals $8.29.

User Bangonkali
by
6.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.