183k views
2 votes
$46.76 for 4 pounds. What is the price per pound?

1 Answer

2 votes

9514 1404 393

Answer:

$11.69 per pound

Explanation:

To find price per pound, divide price by pounds:

$46.76/(4 lb) = $11.69/lb

User Adam Fischer
by
4.5k points