menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Sue bought 2 large cans of dark beans and 4 pounds of chicken. Each can of beans costs $2.19. Her total cost was $ 20.34. How much did each pound of chicken cost? Which each equ…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Sue bought 2 large cans of dark beans and 4 pounds of chicken. Each can of beans costs $2.19. Her total cost was $ 20.34. How much did each pound of chicken cost? Which each equ…
asked
Sep 17, 2021
22.0k
views
3
votes
Sue bought 2 large cans of dark beans and 4 pounds of chicken. Each can of beans
costs $2.19. Her total cost was $ 20.34. How much did each pound of chicken cost?
Which each equation could you write to solve this problem?
Mathematics
college
Semaphor
asked
by
Semaphor
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The answer is 3.99 and the equation would be 15.96 divided by 4 I think?
Stim
answered
Sep 21, 2021
by
Stim
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org