107k views
1 vote
I NEED ANSWER ASAP

Two pounds of peaches cost $450, 5 pounds cost $11.25, and 10 pounds cost $22.50 Show that the relationship between the number of pounds of peaches and the cost is a proportional relationship. Then write an equation for the relationship

The equation needs to be written in y=kx format using no spaces and no capital letters.​

User Vahan
by
5.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

Y=2.25

Because 4.50/2 = 2.25

11.25/5 = 2.25

22.50/10 = 2.25

User Shephali
by
5.1k points
5 votes

Answer:

y=2.25x

Explanation:

4.50 ÷ 2 = 2.25 per pound

11.25 ÷ 5 = 2.25 per pound

22.50 ÷ 10 = 2.25 per pound

Proportional relationship as each pound cost $2.25, and will increase accordingly per pound.

constant of proportionality: 2.25

pounds: x

cost: y

y = kx

y = 2.25x

User Steeped
by
4.5k points