Answer:
y - 1.015x - 21
Explanation:
Given that:
Let worth of stock = x
Broker fee = 1.5% of x = 0.015x
Total cost incurred to purchase stock = x + 0.015x = 1.015x
Worth of stock after 2 years = y
Broker fee = $21 per trade :
Amount Realized from sale = y - $21
Net proceed = Amount Realized from sale - cost incurred to purchase
= (y - 21) - (1.015x)
= y - 21 - 1.015x
= y - 1.015x - 21